SAYFALAR

Facebook Twitter Instagram Google RSS

24 Eylül 2010 Cuma

İlham-ı Yegah


Yazıya dökülen sözde, resime dökülen çizgide, şarkıya dökülen her notada yaşam bulan bir yüce duygudur ilham. Adına sanat dediğimiz her yapıp etmelerin yaratıcı özüdür.

Periler uçuşturur kimisinin zihninde. Kimi için kaynağı ıssız bir gecedir, kimi için de uluorta bir pazar şenliği.

Bazısı Neptün’le iyi geçinir yardımları için bazısı bir otobüs koltuğundaki yırtıktan binbir mana çıkarır. Suya bakıp rüyaya yatmak işe yarar bazen, bazen de oturup adam gibi başından sonuna planlı programlı bir kurgu ile yaratılır.

Gökyüzünden süzülen bir ışık gibidir ilham, öylece insanın içine doğan, içindekileri dışarı saçan ilahi bir nur gibidir.

Gelip giden bir yanı olduğu kesindir. Sanki normal bir şeymiş gibi insanüstü eserlerin ortaya bir çırpıda çıkıvermesi mümkünken, sabırsız zaman dilimlerini geçirmek, ortaya bir şey koymak için doğum sancıları ile dayanılabileceğinden çok daha fazla süre çırpınmak da gerekebilir.

Peşine düşürdükleri için bulunmaz nimettir ilham, iltimaslı davrandıkları için her ne kadar kıymetliyse de çocuk oyuncağıdır.

Özünde her türlü iyiliğin ve kötülüğünün olasılığını içinde barındıran insanoğlunun varoluşunda tek takdir edebilecek yetenekse sanat, sanatı üretebilmek için de yaşadığı toplumun harmanında kimi zaman kavgalarını kimi zaman sevdalarını ortaya koyduğu her yapıtın temelinde, arka planında onu bu noktaya getiren yoldur aslında ilham.

Beklenir...

Ahmet ORE


Kişisel yolculuğumda kendime yazılar: Sen Mutluluk Olmalısın... Bu hayat yeterince zor ve karmaşık, onu elimizden geldiğince güzelleştirmek ve kolaylaştırmak bize kalmış. Hayatta hiçbir şeyi yapamıyorsak bile en azından başkalarının hayatlarını kolaylaştırmaya çalışalım. Hiçbir şey değilse bile bir tebessüm belki? .............................. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları ahmet@pariste.net adresine mail atarak belirtirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

0 yorum:

KATKIDA BULUNANLAR

Fotoğrafım

Paris'te bir İstanbullu.
Herkes kadar aynı herkes kadar özel biri.
Okur, yazar, çizer, gezer, düşünür; anlamaya çalışır.
ekşisözlük/masseur
instagram/medigo

Pariste.Net

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

İLETİŞİM FORMU

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Powered by Blogger.