SAYFALAR

Facebook Twitter Instagram Google RSS

8 Eylül 2010 Çarşamba

Gezgin Ruh


Gezgin bir ruhun olacak, oturup evde eşyaları seyretmeyeceksin. Evini sevmemek değildir gezgin bir ruha sahip olmak, gezip yeni yerler görüp evine yeni gözlerle dönebilmektir.

Uzaklar olmak zorunda da değildir hedefin. Bazen çıkıp evinden deniz kenarına inip bir çay içip dönebilmektir, bazen arkadaşlarla buluşup öylece uzun uzun sohbetler edebilmektir.

"Kim gidecek o kadar yolu şimdi" diye bir söz duymayacaksın hiç çevrende, içinde bu yükü hiç taşımayacaksın. Bazen planlı programlı aylar öncesinden, bazen de "kalk gidelim" deyince kendini yola salan gezginlerden olabileceksin.

Yol arkadaşın olursa yolu iki kat lezzetli gezebilirsin. Yol arkadaşın yoksa aldığın lezzeti yarım hissetmeyeceksin. Kendinle başbaşa kalmayı da öğreneceksin.

Bazen penceresi bile olmayan bir bodrum katında dert etmeden uyumayı, bazen de bir şatonun yatak odasında yeni yaşına uyanmayı becerebileceksin.

Bilmediğin dillerde bilmediğin yemekleri sipariş edip bazen lezzet komalarına girip bazen de aç kalmayı öğreneceksin.

Sorunları dert etmemeyi, her zaman hayal ettiklerinle karşılaşılmayabileceğini kabulleneceksin. Sen azını beklerken fazlası hep daha çok gelecek sana.

Bazen bildik bir şehrin bildik bir meydanında gezerken, bazen hiç bilmediğin bir kasabanın hiç bilmediğin bir patikasında kaybolmanın zevkini yaşayacaksın. Benzinin bitip ıssız bir yolda kalmayı, gece yatmak için doğru dürüst bir yer bulamadığın için arabada uyumayı göze alabileceksin.

Para hep sorudur gezgin ruh için, bir o kadar da zaman ama üç-beş kuruşu denkleştirip görkemli tatiller yapma yeteneğini de geliştireceksin. Beş dakikada sırt çantanı hazırlayıp, az eşya çok sevinçle yollara düşebileceksin.

Havaalanları evin, uçaklar uçan halın olacak yaşamak istediğin masallar için.

On yıllık pasaportun mutlaka olacak cebinde, hiç gitmeyecek olsan bile geçerli vizelerin olası tüm ülkelere. Öyle bakacaksın takvime, tatillere, öyle çıkacaksın yollara bulduğun her fırsatta. Pasaport ve vize masraflarını gezi planlarına eklemekten vazgeçeceksin.

Gittiğin ülkede otobüslerde bilet kontrolü yapılmasa da alacaksın biletini; sana o güzel kültürü sunan, seni sorunsuz seyahatlerle şehrin bir ucundan ötekine taşıyan sisteme saygı göstereceksin.

Göçmen değilsen uzak duracaksın gittiğin ülkede kendi vatandaşından ve kendi restoranından. Gittiğin ülkede gittiğin ülkeyi yaşamayı öğreneceksin.

Yollar kaderin olacak ve gezgin bir ruhun;

Üşenmeyeceksin, ertelemeyeceksin, vazgeçmeyeceksin.

Ahmet ORE


Kişisel yolculuğumda kendime yazılar: Sen Mutluluk Olmalısın... Bu hayat yeterince zor ve karmaşık, onu elimizden geldiğince güzelleştirmek ve kolaylaştırmak bize kalmış. Hayatta hiçbir şeyi yapamıyorsak bile en azından başkalarının hayatlarını kolaylaştırmaya çalışalım. Hiçbir şey değilse bile bir tebessüm belki? .............................. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları ahmet@pariste.net adresine mail atarak belirtirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

0 yorum:

KATKIDA BULUNANLAR

Fotoğrafım

Paris'te bir İstanbullu.
Herkes kadar aynı herkes kadar özel biri.
Okur, yazar, çizer, gezer, düşünür; anlamaya çalışır.
ekşisözlük/masseur
instagram/medigo

Pariste.Net

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

İLETİŞİM FORMU

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Powered by Blogger.