SAYFALAR

Facebook Twitter Instagram Google RSS

2 Temmuz 2011 Cumartesi

Sürü


Sürüden ayrılasan kurt kapacak, ayrılmasan akıl baştan uçacak diye bir o yana bir bu yana yalpalarken, boğulurken bu görünüşte büyük oysa bir avuç denizlerinde hayatın, bazen durup bir kendine bakmak gelsin aklına "bu akıntı nereyedir?" diye.

Eğer balık olarak çizildiyse kaderin ta en baştan ve bunu değiştirmek mümkün de değilse, o zaman bir balık gibi yaşamaktan başka seçeneğin de kalmıyor aslında. Ne kavağa çıkabiliyorsun ne kendini kıyıya atabiliyorsun. Madem balıksın, sürüden fazla uzaklaşamayacaksın.

O zaman "herkes gibi" olmanın küçümseyiciliğinin zehirine de fazla bulaşmamak gerekiyor anlaşılan, nihayetinde "herkes gibi" olacaksın biraz. Egonu okşayabilmek için de biraz kendinden başka bir ben yaratacaksın.

Bu durumda solungaçları açık tutabilmek için tek çıkar yol: sürünü kendin seçeceksin. Baktın boğuyor seni kalabalıklar, çırpınıp durduğun sürüden seni sen olarak kabul eden başka kalabalıklara akacaksın; o kalabalıkların "toplum" olmayı başarabilmişlerine katılacaksın. Varsa eğer yaşadığın toplumu değiştirmeye nefesin ve dahi gücün, buyursunlar, kimbilir kaç kez yüzgeç çırpıp kaç kez kuyruk vuracaksın ama boğarlar adamı bir kaşık suda bu kurtlar sofrasında; büyük balıklardan kaçarken küçük balıkları kovalatırlar. Bir bakmışsın başka bir balığın ağzındasın, kendi ağzında başka balıklardan arta kalan ekşimiş tatlar; oysa o güne kadar kendince yaşamışsın sanmışsın; bir bakmışsın hiç beklemediğin bir sondasın.

İyi yaşamak istiyorsan güzel kardeşim, uzaklaşamıyorsan da sürüden öyle hayal ettiğin gibi; fazla gecikmeden başka sürüye geçeceksin, sürünü kendin seçeceksin, sürünü iyi seçeceksin.

Tek çıkar yol bu, bu bir kaşık suda.

Ahmet ORE


Kişisel yolculuğumda kendime yazılar: Sen Mutluluk Olmalısın... Bu hayat yeterince zor ve karmaşık, onu elimizden geldiğince güzelleştirmek ve kolaylaştırmak bize kalmış. Hayatta hiçbir şeyi yapamıyorsak bile en azından başkalarının hayatlarını kolaylaştırmaya çalışalım. Hiçbir şey değilse bile bir tebessüm belki? .............................. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları ahmet@pariste.net adresine mail atarak belirtirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

3 yorum:

  1. ben de rakı şişesinde balık olsam diyordum tam ;)

    YanıtlaSil
  2. Kalemine sağlık ... Çok güzel anlatmışsın... hayatın özeti...

    YanıtlaSil

KATKIDA BULUNANLAR

Fotoğrafım

Paris'te bir İstanbullu.
Herkes kadar aynı herkes kadar özel biri.
Okur, yazar, çizer, gezer, düşünür; anlamaya çalışır.
ekşisözlük/masseur
instagram/medigo

Pariste.Net

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

İLETİŞİM FORMU

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Powered by Blogger.